PE 32 VE PE 40 BORULAR

ALÇAK YOĞUNLUKLU PE BORULAR

Yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) boruların yanında dairesel sarımlı Alçak Yoğunluk  Polietilen (AYPE) borular da üretilmektedir. Yumuşak polietilen boru olarak da bilinen bu borula, TS418/2 Türk Standartlarına, DIN 8072,  DIN 8073 ve pr EN 12201 standartlarına uygun olarak imal edilmektedir.

Alçak Yoğunluk Polietilen Boruların Kullanım Alanları;

  • İçme suyu hatlarında
  • Tarımsal sulama sistemlerinde
  • Kimyasalların Taşınmasında

Yüksek Yoğunluk Polietilen Kangal Boruların Avantajları;

  • Alçak yoğunluk polietilen borular yüksek yoğunluklu polietilen borulara göre daha yumuşak olduklarından kanal içine daha rahat döşenebilir ve daha dar çalışma alanlarında döşeme imkanı sağlar. Döşeme maliyetlerinin, düz borulara göre daha düşük olması nedeniyle dünyada  ve  ülkemizde kangal boruların kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.
  • İstenen boru çalına bağlı olarak 50, 100 ve 150m uzunluklarında üretilebildiklerinden daha az sayıda ekleme parçaları kullanılarak daha uzun mesafelerin eksiksiz ve kısa sürede döşemelerine imkan verir.
  •  Borular esnek ve uzun olduklarından eskimiş veya hasar görmüş mevcut asbestli beton, pik, PVC veya çelik boru hatlarının içinden kanal kazısına ihtiyaç duymadan geçilerek hattın yenilenmesine imkan verir.
  • Ekleme işlemi olmaksızın deniz, göl ve dere altından geçiş yapılmasında kullanılır.
  • Boruların birleştirilmesinde gerekli ek sayısının az olması nedeniyle yerel basınç kayıpları daha düşük olacaktır.

PIPELIFE üretmekte olduğu alçak yoğunluklu polietilen boruların üretiminde PE32 sınıfı (minimum gerekli dayanımı MRS=3.2 MPa) hammadde kullanmaktadır.

Borular genellikle siyah hammaddeden üretilmekte olup malzeme içinde iyi bir şekilde dağılmış %2.5 oranında karbon siyahi içerdiğinden borunun güneş ışığına (UV) karşı korunma özelliği mükemmelleştirilmiştir.

PIPELIFE’ in üretimini yaptığı PE yumuşak kangal boruların içme suyu ile temasında bir sakınca olmadığı Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmıştır.