DAMLAMA SULAMA BORUSU

DAMLAMA SULAMA

Damla sulama ile veriminizi en üst düzeye çıkarırken harcamalarınızı en aza indirebilirisiniz. Damla sulama sıralı bitkilerin sulanması için en etkili ve en doğru yöntemdir. Özellikle eğimsiz, düz arazi koşullarında, kurak iklimlerde, damla sulama en optimum kalitede bitki büyümesini sağlama konusunda çok önemli rol oynamaktadır.

Damla sulama ile bitki gelişimi için gerekli olan su ile suda eriyebilen besin maddeleri istenilen zamanda ve istenilen miktarda kontrollü olarak bitki kök bölgesine damlalar halinde verilir. Sık aralıklarla ve her defasında az miktarda sulama suyu uygulanır. Sulamaya toprak nemi kaybolmadan başlanır. Bitkiye günlük ya da bir kaç günlük su gereksinimini karşılayacak kadar su verilir. Böylece, yetiştirilen bitkide topraktaki nem eksikliğinden veya aşırı nemden kaynaklanan bir gerilim, başka bir deyişle su stresi yaratılmaz.

Damla sulama yöntemi ile sadece bitki köklerinin gelişmesini sağlayacak bölgeye yeterli düzeyde su verilir. Bu sayede hem gelişimini daha iyi sağlayan bitkiden yüksek verim ve kaliteli ürün elde edilir, hem de çevredeki zararlı otların büyümesi engellenmiş olur.

DAMLA SULAMA SİSTEMLERİ

Damla sulama boruları 17mm, 22mm ve 25mm çaplarında üretilmektedir. Yetiştirilecek bitkilerin sıra aralığına uygun olarak 10 cm ile 100 cm arasında her türlü damlatıcı aralığı mevcuttur. (10-15-20-25-30-33-40-50-60-75-100 cm)

Özel dizaynı ve en yüksek üretim teknolojisine sahip damlatıcıları sayesinde yüksek üniformite sağlanır. Geniş kanallara sahip ve tıkanmaya karşı son derece dayanıklı damlatıcı debileri 0,8 – 1,0 – 1,6 – 2,2 – 2,6 ve 3,2 lt/s olarak üretilmektedir.

Tek yıllık ya da çok yıllık olarak kullanılabilme imkanı verme açısından farklı et kalınlıklarında yassı damla sulama boruları portföyümüzde mevcuttur ( 05-06-08-10-12-15-18-24-36 mil).

DAMLA SULAMA SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

 • Etkin ve tasarruflu su kullanımı sağlar
 • Daha az su ile daha çok alan randımanlı olarak sulanır
 • Toprağın tuzlanması önlenir
 • Bitkinin ihtiyacı olduğu kadar su verilmesi sağlanır
 • Bitki sıra aralarının sulanmaması nedeniyle yabancı ot gelişimi az olur
 • Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde taban su seviyesini yükseltmeden sulama yapılır
 • Meyilli arazilerde erozyona sebebiyet vermeden sulama yapılabilir
 • Kurulması, toplanması ve depolanması çok kolaydır
 • Sulama anında veya hemen sonrasında tarla içi işlemler ve hasat yapılabilir
 • Zirai ilaç, gübre ve işçilikten tasarruf sağlar
 • Zirai ürünlerde verim ve kalite artışı sağlar

BASINÇ AYARLI YASSI DAMLA SULAMA BORULARI

Basınç ayarlı damla sulama boruları sayesinde eğimli arazilerde dahi en ufak bir basınç kaybına uğramadan bütün boru boyunca aynı miktarda su verilmesini sağlayabilirsiniz. Basınç ayarlı yassı damla sulama borularımız 16 mm ve 20 mm olmak üzere iki farklı çapta üretilmektedir.  Damlatıcı 0,5 – 4,3 atmosfer basınç arasında emniyetle çalışmaktadır. Çok yıllık kullanımlara uygun olarak 24 – 36 mil et kalınlıklarında ve 1,6 – 2,0 – 3,8 lt/s debili olarak üretilmektedirler.

TOPRAK ALTI BASINÇ AYARLI YASSI DAMLA SULAMA BORULARI

Yüzey altı damla sulamada, bitki köklerinde veya altında bulunan kalıcı veya geçici olarak gömülü damlama borusu kullanılır. 16 mm ve 20 mm olmak üzere iki yan çapta üretilmektedir. Özel basınç kompanzasyonlu damlatıcıları sayesinde tüm basınç seviyelerinde damlatıcılardan aynı miktarda su damlatır. Yüzey altı uygulamalarında güvenle kullanılabilir ve kök girişini engelleyen damlatıcılar ile anti sifon mekanizmasına sahiptir. Damlatıcı 0,5 – 4,3 bar arasında emniyetle çalışmaktadır. Uzun yıllar kullanıma göre 24 – 36  mm kalınlıklarda ve 1.6 – 2.1 ve 3.4 l / h debilerde üretilebilirler

DAMLA SULAMA SİSTEMİNİN FAYDALARI

Su ve gübre ile besleme direkt olarak bitkinin köklerine yapılır, bu sayede tarla hendeklerine gerek kalmadığı için ekim alanı artmakta ve tarımsal işlemler daha kolay yürütülebilmektedir.

Damla sulama suyuna katılabilen ilaçlar sayesinde bitki hastalıkları daha kolay ve etkin biçimde önlenebilir.

Meyilli arazilerde erozyona sebebiyet vermeden ve basınç kaybetmeden sulama yapılabilir.

Sadece bitkinin ihtiyacı olduğu kadar su kullanılarak etkin ve tasarruflu su harcaması yapılır. Daha az su ile daha çok alan randımanlı olarak sulanır.

Eriyebilir suni gübreler sulama suyu ile birlikte işçiliğe gerek kalmadan direkt bitki köklerine verilebilir ve hem işçilikten hem de gereğinden fazla gübre kullanımından kaçınılmış olunur.

Çok düşük işletme basıncı ile çalışan damla sulama sistemleri daha az elektrik enerjisi tüketimine olanak sağlar.

Tuz konsantrasyonu azalır ve tuzlar bitkiden uzaklaşarak kök bölgesine doğru yönlendirilir.

Toprak nemi korunarak zirai ürünlerde yüksek verim ve kalite artışı sağlanır.

Sulama suyunun yavaş ve düzenli olarak gübrelerle birlikte köklere verilmesi ürünlerin aynı boy ve büyüklükte, hepsi aynı olgunlukta yetişmesini sağlayarak daha istikrarlı bir ürün kalitesi elde etmeyi mümkün kılar.

Kurulması, toplanması ve depolanması daha kolaydır. Otomasyona elverişlidir. Bu özellikleri nedeniyle diğer sulama yöntemlerine göre daha az işçilik maliyeti gerektirir.

Bitki sıra aralarının sulanmaması, sadece kök bölgesine su verilmesi nedeniyle damla sulamada yabancı ot gelişimi çok daha az olur. Bu sayede söz konusu yabancı otları yok etmek için yapılması gereken masraflardan tasarruf edilir.

Sulama anında veya hemen sonrasında tarla içi işlemler ve ürün hasadı yapılabilir.